Kanāda reaģēs spēcīgi un nekavējoties, ja Donalds Tramps noteiks tarifus, piektdien paziņoja premjerministrs Džastins Trudo.
ASV prezidents ir paziņojis, ka jau sestdien varētu piemērot 25 % tarifu Kanādas importam. “Tas nav tas, ko mēs vēlamies, bet, ja viņš virzīsies uz priekšu, mēs arī rīkosimies,” sacīja Trudo.
Tarifi ir galvenā Trampa ekonomikas vīzijas daļa. Viņš tos uzskata par veidu, kā attīstīt ASV ekonomiku, aizsargāt darbavietas un palielināt nodokļu ieņēmumus.
Ekonomisti norāda, ka šādam solim varētu būt postoša tūlītēja ietekme uz Kanādas ekonomiku, vienlaikus izraisot arī cenu pieaugumu amerikāņiem.
“Es to neslēpsim – mūsu tauta tuvākajās dienās un nedēļās varētu saskarties ar grūtiem laikiem,” savā televīzijas uzrunā kanādiešiem sacīja Trudo.
Kanāda cenšas pilnībā izvairīties no tirdzniecības konflikta. Tā ir apsolījusi vairāk nekā 1 miljardu ASV dolāru, lai palielinātu drošību uz kopīgās robežas ar ASV, kas ir galvenais strīdus punkts Trampam, kurš, šķiet, izmanto tarifus kā sarunu taktiku.
Mērķtiecīgi tarifi atsevišķām ASV precēm
ASV prezidents sava pirmā pilnvaru termiņa laikā noteica 10 % tarifus Kanādas alumīnija izstrādājumiem un 25 % tarifus Kanādas tēraudam, atsaucoties uz valsts drošības apsvērumiem.
Otava atbildēja, nosakot tarifus atsevišķām precēm, kuras tika izvēlētas, lai nosūtītu politisku vēstījumu Trampam un viņa sabiedrotajiem.
Kanāda ieviesa nodevas Floridas apelsīnu sulai, kā arī stiprajiem dzērieniem no Tenesī un Kentuki. Abas valstis galu galā vienojās tarifus atcelt gadu vēlāk.
Kanādas augstākās amatpersonas nesen vietējiem plašsaziņas līdzekļiem sacīja, ka gadījumā, ja Tramps atkal ieviestu tarifus, tūlītēja atbilde, visticamāk, būtu mērķtiecīga.
Saskaņā ar ASV valdības datiem 17 % ASV eksporta tiek eksportēti uz Kanādu. Vairāk nekā 75 % Kanādas eksporta tiek eksportēti uz ASV.
Kanāda, mērķtiecīgi vēršoties pret atsevišķām precēm, var uzlikt triecienu ASV, nesodot plaši savus iedzīvotājus, jo tarifi var nekavējoties paaugstināt cenas vietējiem patērētājiem.
Šī pieeja ir arī iemesls, kāpēc amatpersonas virza kampaņu “Pērc Kanādu”, lai mazinātu iespējamo atbildes pasākumu ietekmi. Taču zinātāji apgalvo, ka Tramps šoreiz ir mazāk politiski neaizsargāts, ņemot vērā, ka viņš nevar kandidēt uz trešo termiņu Baltajā namā.
Dolāru tarifi
Vēl viens solis, ko Kanāda veica savā pirmajā tarifu konfliktā ar kaimiņvalsti, bija dolāra par dolāru tarifu piemērošana.
Tā noteica identiskus tarifus ASV alumīnijam un tēraudam un nodrošināja, ka to amerikāņu preču kopējā vērtība dolāros, kuras tā apgrūtināja ar nodokļiem, bija vienāda ar ASV tarifiem Kanādas eksportam. Tolaik tas sasniedza aptuveni 16,6 miljardus ASV dolāru.
Šoreiz iespējamais dolāra par dolāru tarifu apjoms varētu būt daudz lielāks, un saskaņā ar Kanādas plašsaziņas līdzekļos citētiem oficiāliem avotiem Kanāda gatavo pirmo kārtu, kas attieksies uz aptuveni 37 miljardiem ASV dolāru vērtām precēm. To varētu attiecināt vēl uz 110 miljardiem ASV dolāru vērtām precēm.
Problēma ir tā, ka Kanāda joprojām nezina, cik plaši Trampa tarifi tiks piemēroti. Jo plašāki tie būs, jo vairāk preču Kanādai nāksies aplikt ar nodokļiem.
Enerģija
Viens no Kanādas arsenāla vērtīgākajiem aktīviem ir enerģija.
Tādi ASV ziemeļaustrumu štati kā Vermonta, Ņujorka un Mena lielā mērā ir atkarīgi no elektroenerģijas, ko tiem pārdod Kanādas kaimiņos esošās provinces. Arī Britu Kolumbija un Manitoba piegādā elektroenerģiju ASV rietumu un vidusrietumu reģioniem.
Saskaņā ar Kanādas valdības datiem aptuveni 30 štati daļu elektroenerģijas saņem no Kanādas. Saskaņā ar ASV Enerģētikas informācijas administrācijas datiem Kanāda ir arī galvenā jēlnaftas piegādātāja ASV, kas veido 60 % no kopējā naftas importa.
Ontario premjerministrs Dugs Fords ir ierosinājis, ka Kanāda varētu pārtraukt amerikāņu naftas piegādi, lai samazinātu amerikāņu izdevumus pie benzīna sūkņa.
Tramps piektdien paziņoja, ka Kanādas naftai tiks piemēroti mazāki tarifi 10 % apmērā, kas varētu stāties spēkā vēlāk, 18. februārī. Taču Kanādai joprojām ir iespēja piemērot enerģijas ierobežojumus vai nodokļus, lai radītu sāpes.
2RB9z6Vkwbr
oSzYdtEOI5Y
4Onbweq2qkP
79xvOVsvTcP
Dgl3S6U9b7X
hEkT4GIuRT5
DW5nGhYP1JS
oFQpEstOtAe
7gWqhjy3qMM
TxLVnW85pBZ
f6xVKFuUt8w
idEKIrS9zgX
zeQMkDLnsni
kyVmoCwbVvi
1oJ6bWxUl4q
TDkIKYdZZWb
Mw9OcFYokKE
mA7mDkQQw9U
ZLuL4HGdvBc
xkjzxfUHv3B
VnmjUKS8pfq
SvfQ9yu49kV
NR5irJXIsj3
B6TRSExVkkU
74la8iUtYs0
qpz8sm0zt2V
a1vzKOi5IYn
uZ6gsg50rEt
oTGj8hqScfp
nk6zMHvJN48
DMqk17ErbGO
Ls3Cz0LHj96
zIsTgNbt3fP
mBdkGmJ8VVE
TaErxtkJix9